Łatwa i szybka pasta z awokado i jaja na miękko dla małych i dużych

Witajcie!

Przychodzę dziś z przepisem na coś zdrowego, łatwego i szybkiego zarazem, czyli dokładnie tak, jak najbardziej lubię. Dodam, że ta pasta jest świetna dla dzieci, a także niemowląt, które spożywają już jajo i nie mają na nie alergii.

Przepis jest idealny szczególnie dla zabieganych mam, bo to posiłek dla całej rodziny, czyli przygotowujemy raz dla wszystkich J, nie wymaga brudzenia wielu naczyń (jedynie miska, garnuszek, widelec), a dodatkowo możemy być spokojne, że spożywając ją dostarczamy sobie bombę zdrowych kwasów tłuszczowych i witamin.

Pasta składa się tylko z dwóch składników – awokado i jaja plus podstawowe przyprawy. Sekretem jej kremowości i tak małej ilości składników bez potrzeby dodawania „sklejacza” w postaci jogurtu / majonezu / oleju są jaja ugotowane na miękko.

Dodam, że oczywiście jeśli jaja ugotują się nam zbyt twarde, będzie trzeba dodać łyżkę jogurtu, bo cała pasta będzie zbyt sucha. Zachęcam jednak bardzo do pilnowania, by jaja były „na miękko” z czysto zdrowotnego powodu – to właśnie w tej formie żółtko jaja jest najcenniejsze w składniki odżywcze, które zwyczajnie giną  jeśli są dłużej gotowane. W ten sposób przygotowana pasta maksymalnie odżywi ciało i mózg nasz i dzieci J.

łatwa pasta z awokado i jaja


Czego potrzebujemy?

1 dojrzałe duże awokado
3 jaja
Sól (najlepiej himalajska), pieprz
Opcjonalnie (jeśli jaja nie wyją na miękko) – łyżka jogurtu greckiego

pasta jajeczna z awokado


Jak to zrobić?

1. Jaja gotujemy na miękko - (ja gotuję wyciągnięte z lodówki, wkładam do jeszcze zimnej wody, jak zacznie wrzeć odliczam 4 minuty, następnie wylewam wodę i zalewam zimną, tak żeby się schłodziły – zaznaczam, że jaja różnego pochodzenia i różnie przechowywane mają różny czas gotowania „na miękko, sami musimy to wyczuć…)

2. Awokado rozdrabniamy widelcem na krem (polecam szeroki i głęboki talerz)
Do awokado dodajemy jaja z płynnym żółtkiem i mieszamy. Konsystencja docelowa - wedle preferencji – my lubimy, gdy pasta nie jest jednolitym kremem, ale da się w niej rozróżnić kolory składników.

3. Jeśli przygotowujemy pastę dla całej rodziny teraz jest dobry moment na odłożenie porcji bez przypraw dla małych dzieci/ niemowląt i mocniejsze doprawienie reszty.

Pasta gotowa!

pasta z awokado dla niemowląt

pasta z jajkiem i awokado

kanapka z awokado i jajkiem


Polecam podawać na dobrej jakości świeżym pieczywie lub grzance (przyjemnie chrupie!), posypane szczypiorkiem.


Smacznego!

Mam nadzieję, ze ten prosty, dwuskładnikowy przepis przypadł Wam do gustu i macie ochotę go wypróbować.

A jakie pasty z awokado lubicie Wy? Z czym najczęściej łączycie awokado?

Pozdrawiam,

Martyna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 by Koneserka Zdrowia